Coraz trudniej o etat w Polsce
praca | Wzrost liczby pracujących Polaków jest w dużej mierze efektem popularności samozatrudnienia, umów na czas określony oraz umów-zleceń.
Anita Błaszczak
W końcu ubiegłego roku liczba Polaków pracujących na własny rachunek (opłacających tylko za siebie ubezpieczenie zdrowotne) wzrosła do blisko 1,37 mln osób – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita".
To oznaczałoby znaczący wzrost w porównaniu z końcem 2013 r., kiedy według niedawnego raportu GUS (na podstawie danych ZUS i Ministerstwa Finansów) liczba samozatrudnionych wynosiła 1,1 mln osób. Jak oceniają eksperci rynku pracy, nie jest to bynajmniej efekt nagłego wzrostu przedsiębiorczości Polaków, a raczej tendencji firm do zwiększania elastyczności zatrudnienia. A to oznacza odchodzenie od stałej pracy na etacie.
Wzrost na czas określony
– Sytuacja na rynku jest na tyle dynamiczna, że przedsiębiorstwom coraz trudniej jest zaplanować długoterminowe funkcjonowanie i stałe zatrudnienie. Na razie nie widać oznak zmian tej sytuacji, więc trudno oczekiwać wzrostu liczby umów na czas nieokreślony – ocenia Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.
Przejawem tej elastyczności jest też rosnąca liczba umów cywilnoprawnych oraz umów o pracę na czas określony. Jak wynika z raportu GUS, w 2013 r. liczba Polaków pracujących wyłącznie na umowę-zlecenie albo o dzieło zwiększyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta