Nie wolno zwlekać z podejmowaniem uchwał
Gminy przede wszystkim powinny ustalić, czy ich systemy gospodarki odpadami komunalnymi są zgodne ze znowelizowanymi przepisami.
Rz: 1 lutego weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jakie najważniejsze zmiany wprowadziła ta nowelizacja?
Małgorzata Szymborska: Ta poselska nowelizacja jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez wszystkich beneficjentów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Precyzuje ona dotychczasowe przepisy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Określono w niej minimalną częstotliwość ich odbierania. Określono też obowiązek odbierania przez gminę odpadów z możliwością ograniczenia ich ilości tylko do niektórych, konkretnych rodzajów odpadów.
Nowelizacja realizuje też wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustalenia kryteriów zwolnień z całości lub części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina może wprowadzić zwolnienia z całości lub z części opłaty ze względu na kryterium dochodowe. Nowelizacja określa też maksymalne stawki opłaty, których rada gminy nie może przekroczyć w uchwale w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto doprecyzowuje, że podstawowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązuje za odpady selektywnie zbierane, a wyższa stawka, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta