Firma musi określić zasady korzystania ze służbowych aut
Spółki, które udostępniają pracownikom samochody do celów prywatnych, powinny zadbać o dobry regulamin wewnętrzny.
Monika Pogroszewska
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. miały uprościć system rozliczania użytkowania aut służbowych do celów prywatnych. Nowością jest określenie wartości świadczenia, jakie uzyskuje z tego tytułu pracownik. Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wartość tego świadczenia wynosi:
1) 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
2) 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3
Problem polega na tym, że nowe przepisy nie regulują kwestii używania aut w dni wolne od pracy ani rozliczenia paliwa do służbowych aut. Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie „Rz" resort wskazał, że przepis ten obejmuje wszelkie formy wykorzystywania samochodu do celów prywatnych, także podczas urlopu i dni wolnych od pracy.
Ryczałt bez paliwa
Ministerstwo napisało także: „Odnosząc się natomiast do pytania, czy kwota ta obejmuje również paliwo do samochodu, wyjaśniamy, że omawiana norma obejmuje wyłącznie udostępnienie samochodu do celów prywatnych. Zatem nieodpłatne świadczenie pracodawcy polegające na umożliwieniu wykorzystania paliwa zakupionego przez pracodawcę do celów prywatnych jest odrębnym świadczeniem, którego wartość należy określić stosując cenę zakupu paliwa poniesioną przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta