Kasa w każdym gabinecie i warsztacie
Najpóźniej od 1 marca 2015 r. kasy fiskalne muszą mieć, bez względu na obroty na rzecz osób indywidualnych, nowe grupy podatników, m.in. lekarze, dentyści, prawnicy, fryzjerzy i kosmetyczki.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy odpowiada na pytania czytelników dotyczące stosowania kas fiskalnych
Urząd musi wiedzieć o rozpoczęciu ewidencjonowania
Prowadzę zakład fryzjerski. Od 1 marca 2015 r. będę musiała ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Czy powinnam zawiadamiać urząd skarbowy o rozpoczęciu używania kasy fiskalnej?
Tak.
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie w sprawie kas), rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przez podatnika poprzedzone jest:
1) złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że będzie przez niego prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kasy – w celu odliczenia lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy;
2) fiskalizacją kasy.
Wzór zawiadomienia składanego do naczelnika urzędu znajduje się w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas. Zawiadomienie zawiera informację o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania.
W przypadku podatnika, który zamierza stosować do prowadzenia ewidencji jedną kasę, zawiadomienie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia przez podatnika danych dotyczących kasy. Wzór zgłoszenia jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta