Nocowanie w terenie leży w interesie firmy, a nie pracownika
Zapewnienie pracownikom mobilnym zakwaterowania nie oznacza, że po ich stronie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, który podlegałby opodatkowaniu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 grudnia 2014 r. (I SA/Łd 810/14).
Spółka zamierza zatrudnić pracowników mobilnych na podstawie umowy o pracę w zadaniowym systemie czasu pracy. W niektórych sytuacjach nie będą oni wracali z terenu do miejsca zamieszkania po zakończeniu pracy w danym dniu, lecz będą zostawali w terenie i w kolejnym dniu pracy kontynuowali czynności na danym obszarze. Czasem próba powrotu do miejsca zamieszkania i ponownego dojazdu do miejsca czynności w dniu następnym byłaby niemożliwa ze względu na obowiązujące normy czasu pracy. Pracownicy będą wówczas zobligowani korzystać z noclegu w miejscu, w którym w danym dniu ukończyli wykonywanie obowiązków pracowniczych albo w jego pobliżu. Koszt noclegu pracowników mobilnych poniesie spółka, która będzie nabywcą usługi hotelowej wskazywanym na fakturze VAT wystawionej przez hotel. Spółka nie będzie traktować wyjazdów pracowników mobilnych jako podróży służbowych w rozumieniu kodeksu pracy. W związku z tym nie planuje wypłacać pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta