Wspólne projekty samorządów
fundusze ue | W nowej unijnej perspektywie finansowej pojawia się zupełnie nowy instrument – zintegrowane inwestycje terytorialne (Z|T).
Artur osiecki
Zintegrowane inwestycje terytorialne to nowy pomysł Komisji Europejskiej na rozwój miast. ZIT mają być sposobem na bardziej efektywne wykorzystanie pieniędzy z wspólnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020, ale przede wszystkim metodą na rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się sąsiadujące ze sobą samorządy.
ZIT mają głównie wspierać największe ośrodki miejskie – miasta wojewódzkie i powiązane z nimi gminy (tworzące tzw. obszary funkcjonalne), które mają być motorem napędowym rozwoju regionów. Marszałkowie mogą jednak zdecydować o realizacji ZIT w mniejszych miastach lub na innych obszarach (tak jest np. na Śląsku i w Lubelskiem).
Pieniądze na ZIT będą pochodzić z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Marszałkowie wydzielili część pieniędzy z RPO na lata 2014–2020. Są to środki zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), jak i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Przykładowo na Podkarpaciu jest to 72,8 mln euro, co stanowi 3,44 proc. wkładu UE do nowego programu dla Podkarpackiego (w tym 65,5 mln euro z EFRR i 7,2 euro z EFS), a na Śląsku to aż 1,1 mld euro, co stanowi 32 proc. pieniędzy z UE na lata 2014–2020.
Wspólna realizacja
W ramach ZIT duże miasta i otaczające je mniejsze gminy oraz władze regionów wspólnie ustalają cele i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta