Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne projekty samorządów

16 lutego 2015 | Ekonomia
Zależnie od województwa na zintegrowane inwestycje terytorialne trafi  od kilku do nawet ponad 30 proc. unijnych euro z programu regionalnego
źródło: Rzeczpospolita
Zależnie od województwa na zintegrowane inwestycje terytorialne trafi od kilku do nawet ponad 30 proc. unijnych euro z programu regionalnego

fundusze ue | W nowej unijnej perspektywie finansowej pojawia się zupełnie nowy instrument – zintegrowane inwestycje terytorialne (Z|T).

Artur osiecki

Zintegrowane inwestycje terytorialne to nowy pomysł Komisji Europejskiej na rozwój miast. ZIT mają być sposobem na bardziej efektywne wykorzystanie pieniędzy z wspólnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020, ale przede wszystkim metodą na rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się sąsiadujące ze sobą samorządy.

ZIT mają głównie wspierać największe ośrodki miejskie – miasta wojewódzkie i powiązane z nimi gminy (tworzące tzw. obszary funkcjonalne), które mają być motorem napędowym rozwoju regionów. Marszałkowie mogą jednak zdecydować o realizacji ZIT w mniejszych miastach lub na innych obszarach (tak jest np. na Śląsku i w Lubelskiem).

Pieniądze na ZIT będą pochodzić z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Marszałkowie wydzielili część pieniędzy z RPO na lata 2014–2020. Są to środki zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), jak i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Przykładowo na Podkarpaciu jest to 72,8 mln euro, co stanowi 3,44 proc. wkładu UE do nowego programu dla Podkarpackiego (w tym 65,5 mln euro z EFRR i 7,2 euro z EFS), a na Śląsku to aż 1,1 mld euro, co stanowi 32 proc. pieniędzy z UE na lata 2014–2020.

Wspólna realizacja

W ramach ZIT duże miasta i otaczające je mniejsze gminy oraz władze regionów wspólnie ustalają cele i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10067

Wydanie: 10067

Spis treści
Zamów abonament