Wynagrodzenie komplementariusza nie zawsze jest obciążone VAT
Odpłatne prowadzenie i reprezentowanie spółki komandytowo-akcyjnej przez jej wspólnika będącego spółką z o.o. jest usługą świadczoną przez podatnika prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą.
Kodeks spółek handlowych przewiduje, że komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Postanowienia umowy spółki, czyli jej statutu, określają sposób reprezentacji i prowadzenie spraw spółki >patrz ramka. Wobec tego powstaje pytanie, czy wynagrodzenie za czynności komplementariusza dotyczące reprezentacji i prowadzenia przez niego spraw spółki należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.
W praktyce dość często komplementariuszem SKA jest spółka z o.o. Takie rozwiązanie jest opłacalne z uwagi na zakres odpowiedzialności, ponieważ komplementariusz jako osoba fizyczna odpowiadałby całym swoim majątkiem osobistym, natomiast odpowiedzialność spółki z o.o. ogranicza się do wysokości jej kapitału zakładowego.
Ważne, kto ponosi odpowiedzialność
Według art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że nie uznaje się za wykonywanie samodzielnie działalności gospodarczej czynności, z tytułu których przychody zostały zakwalifikowane do przychodów uzyskanych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta