Jak rozliczyć bonus od unijnego kontrahenta
Firma może zostać nagrodzona przez sprzedawcę za nabycie określonej ilości towarów. Dostaje wtedy fakturę korygującą ich cenę. W polskich przepisach nie ma jasnych reguł ujmowania tych dokumentów, jeżeli ich wystawca pochodzi z innego kraju UE.
Podstawę opodatkowania WNT obniża się o kwoty udzielonych po sprzedaży opustów i obniżek cen (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Podkreślenia wymaga przy tym, że jako rabaty w rozumieniu przepisów o VAT traktuje się również bonusy (premie), jeżeli są ściśle związane z zakupami towarów lub usług od podmiotu przyznającego ten bonus (zob. uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12). W przypadku bonusów związanych z osiągnięciem ustalonego pułapu zakupów związek ten istnieje. Bonus tego typu przysługuje bowiem z tytułu osiągnięcia określonej wielkości zakupów. Przyznany bonus należy więc potraktować jako rabat zmniejszający podstawę opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Na potrzeby VAT bonus związany z osiągnięciem określonego pułapu zakupów jest w istocie rabatem, a jego otrzymanie prowadzi do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od transakcji WNT, których ten bonus dotyczy.
Deklaracja VAT-7
Przepisy ustawy o VAT nie wskazują wprost, w którym momencie podatnik powinien uwzględnić otrzymaną od unijnego kontrahenta fakturę korygującą wystawioną w związku z rabatem dotyczącym dostaw towarów będących u niego WNT. Jedyny przepis, który określa termin rozliczenia faktur korygujących, to odnoszący się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta