Jak chronić biznes przed ryzykiem
Handel z zagranicznymi kontrahentami z powodu różnic kursowych może być źródłem strat. Jak temu zapobiec?
kinga Żelazek
Kurs dolara w stosunku do złotego wzrósł w ciągu roku o ponad 20 proc. W tym samym czasie kurs rubla spadł o 36 proc.
To oznacza, że polscy importerzy, którzy nie zabezpieczyli transakcji handlowych przed umocnieniem dolara, musieli ponieść wyższe koszty w przeliczeniu na rodzimą walutę. Natomiast przychody firm eksportujących do Rosji spadły w wyniku skokowego osłabienia się rubla.
– Z naszych obserwacji wynika, iż niepewność co do warunków rynkowych, na którą polscy przedsiębiorcy są wystawieni przy prowadzeniu biznesu, powoduje, że zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym są dla wielu firm codziennością. Część przedsiębiorców przekonała się bowiem, że brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem kursowym prowadzi do zagrożeń – mówi Szymon Kościak z Biura Sprzedaży Produktów Skarbowych PKO BP.
Stabilny kurs euro
Polskie firmy handlują przede wszystkim z kontrahentami ze strefy euro – na ten obszar przypada aż 50 proc. zagranicznej wymiany handlowej. Kurs euro do złotego ostatnio jest dosyć stabilny.
– Mimo faktu, że obecnie jesteśmy bombardowani dużą liczbą negatywnych informacji, jak np. wojna na Ukrainie czy problemy gospodarcze Grecji, ich wpływ na zmienność walutową pary euro/złoty jest niewielki. Kurs euro w stosunku do złotego w skali rok do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta