Po ustaniu etatu zasiłek nie zawsze niższy
ŚWIADCZENIA | ZUS nie obcina podstawy wymiaru chorobówki należnej pracownikowi po zakończeniu stosunku pracy, jeśli ustała tylko jedna z umów, na podstawie których był zatrudniony.
Podstawę świadczeń chorobowych oblicza się z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i składników, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku chorobowego. W czasie trwania umowy nie ma ograniczeń przy wysokości podstawy zasiłkowej, ale jeżeli niedyspozycja podwładnego przypadnie na okres po utracie pracy, wówczas może on otrzymać niższe świadczenie.
- Obecnie przebywam na zasiłku chorobowym. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 8340 zł. Od tego pracodawca potrąca składki społeczne. Umowa o pracę wygasła z końcem lutego br. Czy jeśli ZUS przejął wypłatę zasiłku, jego wysokość pozostanie na tym samym poziomie? – pyta czytelnik.
Nie.
Kwota zasiłku chorobowego przysługująca czytelnikowi za okres po rozwiązaniu umowy o pracę będzie się różnić od otrzymywanego w trakcie zatrudnienia. Wynika to stąd, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu stosunku pracy nie może być wyższa od równowartości 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego do celów emerytalnych. Od 1 marca maksymalna podstawa wymiaru zasiłku wynosi 3942,67 zł. Od tej kwoty ZUS naliczy czytelnikowi zasiłek chorobowy.
Trzeba nabyć prawo do świadczenia
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu niedyspozycji zdrowotnej w czasie trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta