Nawet dziesięć lat więzienia za oszustwo gospodarcze
PRAWO KARNE | Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, popełnia przestępstwo.
Zdarza się, że w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy spotykają się z nierzetelnym zachowaniem kontrahentów. Może ono polegać np. na opóźnieniu w regulowaniu płatności czy niewykonaniu umowy. Bywa też, że kontrahenci dopuszczają się zachowań, które mogą wyczerpywać znamiona czynu zabronionego, jakim jest choćby oszustwo, które staje się środkiem osiągania zamierzeń gospodarczych. Przedsiębiorcy bywają zarówno jego sprawcami, jak i ofiarami.
Osoby, które w taki nieuczciwy sposób chciałyby uzyskać korzyści finansowe, powinny pamiętać o tym, że tego typu zachowania stanowią przestępstwo i są surowo karane. Zgodnie bowiem z art. 286 § 1 kodeksu karnego kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem i czyni to, wprowadzając tę osobę w błąd albo wyzyskuje jej błąd lub niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania, popełnia przestępstwo. Grozi za nie od sześciu miesięcy nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Tylko umyślne działania są karalne
Przestępstwo to może popełnić każdy, a więc zwykła osoba: fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek czy też reprezentująca i działająca w imieniu spółki prawa handlowego. Jest to bowiem przestępstwo powszechne.
Ważne jednak, by w toku postępowania wykazać, że sprawca działał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta