Na jaką pomoc można liczyć, pracując w Niemczech
Polacy mieszkający i zarabiający za zachodnią granicą mogą otrzymywać świadczenia socjalne nie wcześniej niż po trzech miesiącach pobytu. Zasiłek rodzinny na pierwsze i drugie dziecko wynosi 184 euro.
Coraz więcej Polaków podejmują pracę zarobkową w Niemczech. Dzięki temu nie tylko mogą liczyć na lepiej płatne zajęcie, ale także mają prawo do pobierania tamtejszych świadczeń socjalnych, które są wyższe niż w Polsce. Na mocy regulacji unijnych każdy emigrujący pracownik jest bowiem objęty systemem zabezpieczenia danego państwa członkowskiego UE, a ma wobec tego systemu identyczne prawa i obowiązki jak obywatele tego państwa.
Zasiłki dla rodziny...
Najważniejszym świadczeniem jest zasiłek rodzinny (Kindergeld), którego wysokość od stycznia 2010 r. nie uległa zmianie i wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie zasiłek ten wynosi 190 euro, a na czwarte i każde kolejne – po 215 euro.
To szczególnie istotne z punktu widzenia Polaków pracujących w Niemczech, a mieszkających w Polsce. Zasiłek ten przysługuje bowiem zarówno na dzieci osób mieszkających w Niemczech, jak i w swoim rodzinnym kraju. Prawo do niego przysługuje, gdy jedno z rodziców przez co najmniej pół roku (183 dni) pracuje w Niemczech i rozlicza się z tamtejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta