Karny wyczyn pozbawi etatu
Nie trzeba czekać na wyrok sądu, aby zwolnić pracownika, który dopuszczając się przestępstwa, uniemożliwił dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku.
Popełnione przez pracownika przestępstwo może uzasadniać rozwiązanie z nim umowy zarówno w drodze wypowiedzenia, jak też – w szczególnych sytuacjach – w trybie dyscyplinarnym, z jego winy.
Bez wypowiedzenia
Umowę o pracę można rozwiązać bez wypowiedzenia, gdy przestępstwo:
- zostało popełnione w czasie trwania zatrudnienia,
- uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku,
- jego popełnienie zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub jest oczywiste ( art. 52 § 1 pkt 2 k.p.).
Dyscyplinarka w tych okolicznościach jest dopuszczalna tylko w razie łącznego spełnienia się wszystkich tych warunków. W razie braku choćby jednego z nich, sąd rozpoznający ewentualne odwołanie pracownika może uznać rozwiązanie umowy za wadliwe.
Nieważna przeszłość
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może uzasadniać wyłącznie przestępstwo popełnione w czasie trwania zatrudnienia. Jeśli pracownik dopuścił się go przed zawarciem umowy o pracę, pracodawca nie może go z tego powodu zwolnić bez wypowiedzenia, nawet gdyby uniemożliwiało to jego zatrudnienie na danym stanowisku. Nie ma też znaczenia, kiedy szef się dowiedział, że jego pracownik popełnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta