Dostęp do informacji wymaga pilnej zmiany
Dr Grzegorz Sibiga: Nie zdecydowaliśmy się na utworzenie, tak jak w wielu innych państwach demokratycznych, niezależnego organu administracyjnego rozpatrującego indywidualne sprawy z zakresu dostępu do informacji.
Rz: Na wokandach sądowych często goszczą spory dotyczące udostępniania informacji publicznej. Czy pana zdaniem wynika to z faktu, że jesteśmy pieniaczami, czy raczej urzędnicy niechętnie dzielą się informacjami z obywatelami?
Grzegorz Sibiga: Rzeczywiście coraz więcej spraw z zakresu dostępu do informacji publicznej trafia do sądów administracyjnych. W niektórych coraz dłużej oczekujemy na rozpatrzenie sprawy, chociaż ustawa nakazuje, aby nastąpiło ono w krótkim terminie, bo maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania przez sąd akt wraz z odpowiedzią na skargę.
Można wskazać kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Zwiększa się świadomość prawna obywateli i jest coraz większe zapotrzebowanie na wiedzę, nie tylko z przyczyn politycznych, ale także w celach prywatnych, w tym komercyjnych. Jednak na liczbę tych spraw wpływają także trudności w stosowaniu przepisów przez podmioty zobowiązane. Ciągle w wielu przypadkach niejasne dla nich pozostaje, do jakich informacji stosuje się ustawę. Stąd też tak dużo spraw ze skarg na bezczynność.
Wydaje się również, że organy władzy publicznej bardzo ostrożnie rozstrzygają sprawy, w których może zachodzić konflikt prawa do informacji z innymi dobrami chronionymi (np. prywatnością osoby fizycznej). Odmawiają, bo wolą, żeby to sąd ustalił, czy rzeczywiście dostęp do informacji podlega ograniczeniu. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta