Nakaz nie zastąpi sądu
Inspektor pracy nie może wydać nakazu zapłaty świadczenia na rzecz pracownika, gdy trwa spór co do tego, czy ono w ogóle przysługuje.
Nakaz zapłaty inspektora pracy ma formę decyzji administracyjnej. Wydaje go, gdy ujawni nieprawidłowości w wypłacie wynagrodzenia lub innych świadczeń ze stosunku pracy (art. 11 pkt 7 ustawy o PIP). Dla decyzji wydanych na podstawie tego przepisu ustawodawca nie przewidział innego terminu wykonania nałożonego obowiązku niż natychmiastowy (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 sierpnia 2014 r., I OSK 1183/13).
Nie ten organ
Inspektor ma prawo wydać taki nakaz jedynie w przypadkach niebudzących wątpliwości. Nie może rozstrzygać sporów ze stosunku pracy, dokonując głębszej interpretacji danej sytuacji. Jeżeli sprawa jest w jakikolwiek sposób sporna, pracodawca kwestionuje konieczność wypłaty określonego świadczenia, inspektor PIP nie ma prawa wydać nakazu zapłaty.
Kontrowersje co do praw
Przy wątpliwościach, kontrowersjach, sporze na linii pracodawca – pracownicy inspektor nie wydaje nakazu. Takie kontrowersje mogą wynikać m.in. z przyjętego sposobu naliczenia świadczenia, odmiennego interpretowania przesłanek do jego nabycia, braków w zakresie dokumentowania czasu pracy.
Przykład
Pracownicy firmy mają prawo do premii związanej z osiągnięciem określonego poziomu oceny okresowej. Zgodnie z zapisem w regulaminie wynagradzania przysługuje ona:
1. Pracownikom,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta