Rodzicielskie plany mają pierwszeństwo przed firmowymi
Jeśli pracownik zachowa odpowiedni tryb i termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski, szef nie może mu odmówić. Podobnie jest z prośbą o powrót do pracy w tym czasie, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn organizacyjnych.
Bezpośrednio po wykorzystaniu pełnej puli dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego) pracownik ma prawo do pauzy rodzicielskiej w wymiarze do 26 tygodni. Ten wymiar jest stały, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 k.p. oraz art. 183 § 3 i 5 k.p.). Nie może z niego skorzystać osoba, która wcześniej nie wybrała macierzyńskiego.
Tydzień urlopu rodzicielskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym (art. 1821a § 6 k.p. w zw. z art. 1831 § 1 k.p.). Urlopu tego udziela się jednorazowo albo w częściach – nie więcej jednak niż w trzech. Żadna z nich nie może być krótsza niż osiem tygodni, do tego muszą przypadać bezpośrednio jedna po drugiej, a poszczególne transze mają stanowić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta