Gmina też może nadużyć pozycji dominującej
Organizując przetarg na odbiór nieczystości, samorząd tak sformułował warunki zamówienia, że faworyzowały one jednego przedsiębiorcę. W ten sposób ograniczone zostały możliwości rozwoju konkurencji na rynku odpadów.
Michał Kołtuniak
Na podstawie art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jednostki te są zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W tym celu wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych albo przetarg na ich odbieranie i zagospodarowanie.
Przetargi przeprowadzane są zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych (>patrz ramka).
Szczegółowe wymagania w zakresie odbierania odpadów określa rozporządzenie ministra środowiska (patrz podstawa prawna). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości musi m.in. posiadać bazę magazynowo-transportową usytuowaną:
- w gminie, z której terenu odbiera te odpady, lub w odległości nie większej niż 60 km od granicy tej gminy,
- na terenie, do którego ma tytuł prawny.
I właśnie wymóg posiadania bazy magazynowo-transportowej został wykorzystany przez gminę w taki sposób, że doszło do naruszenia przepisów.
Liczy się 60 km
W trakcie prowadzonego przeciwko gminie postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, że samorząd wprowadził w warunkach przetargu (specyfikacji istotnych warunków zamówienia) obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta