Konfabulacja szefa czasem bez konsekwencji
Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia obciąża tylko pracodawcę i dotyczy tylko umowy bezterminowej. Nieprawdziwy powód wymówienia nie uchroni posady, jeśli dotyczył umowy o pracę na czas określony.
Wypowiedzenie umowy o pracę z podaniem nieprawdziwej przyczyny rozstania ma znaczenie, ale tylko i wyłącznie w przypadku pisma dotyczącego zakończenia współpracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie bezterminowego angażu. Jeśli zaś wyssane z palca argumenty padną w piśmie dotyczącym rozstania z pracownikiem zatrudnionym na czas określony, podwładny nie ma szans na obronę.
Granice roszczeń
Pracownik wyróżniony wypowiedzeniem ma prawo odwołać się od tego pisma, jeśli uważa, że narusza ono przepisy prawa pracy. Jeśli pokrzywdzony pracownik ma stałą umowę o pracę, szef musi wskazać powód rozstania. Gdy jest ono zdaniem podwładnego niezgodne z prawem, może skorzystać z przysługującego mu prawa wniesienia powództwa do sądu z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za niezgodne z prawem. Jeśli sąd uzna, że ma rację, uzna wypowiedzenie za bezskuteczne, a jeżeli umowa już się rozwiązała – orzeknie o przywróceniu do pracy albo o odszkodowaniu. O tym, jaki będzie werdykt, zdecyduje granica żądań podwładnego. Jeśli ubiega się o przywrócenie do aktywności zawodowej, sąd zazwyczaj przyzna mu rację, chyba że spełnienie tego żądania uzna za niezasadne – niecelowe lub wręcz niemożliwe. Wówczas, mimo sprecyzowanego oczekiwania powoda, orzeknie jedynie o odszkodowaniu.
Inaczej jest, gdy wypowiedzenie chce podważyć osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta