Jak samorządy organizują transport
Część dworców autobusowych należących do samorządów trzeba będzie dostosować m.in. do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Za niespełnienie niektórych obowiązków może grozić wysoka kara finansowa.
W zależności od tego, o jaką linię i sieć komunikacyjną chodzi, organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest odpowiednio: gmina, związek międzygminny, powiat lub związek powiatów albo samorząd województwa. Zadania związane z organizowaniem transportu wykonują w przypadku:
- gminy – wójt, burmistrz albo prezydent miasta,
- związku międzygminnego – zarząd związku międzygminnego,
- miasta na prawach powiatu – prezydent miasta,
- powiatu – starosta,
- związku powiatów – zarząd związku powiatów,
- województwa – marszałek województwa.
Określenie przystanków
Organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega m.in. na:
- zapewnieniu odpowiednich warunków jego funkcjonowania m.in. w zakresie standardów przystanków komunikacyjnych oraz dworców oraz korzystania z nich
- określeniu przystanków i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów.
Przykład
Rada powiatu określiła przystanki komunikacyjne i dworce, których właścicielem lub zarządzającym jest powiat, oraz warunki i zasady korzystania z tych obiektów. Wojewoda zaskarżył powyższą uchwałę do wojewódzkiego sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta