Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabór wadium w przetargach z aukcją

31 marca 2015 | Prawo
Piotr Trębicki
źródło: materiały prasowe
Piotr Trębicki
Rafał Kmiecik
źródło: materiały prasowe
Rafał Kmiecik
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Zamawiający ma dużą swobodę w wykładni przepisu pozwalającego na zabór wadium. Wykonawcom nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na korzystne dla nich orzeczenia. A takie będą – piszą eksperci.

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP) zamawiający ma obowiązek zatrzymać wadium wraz z odsetkami w sytuacji, gdy wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie przedstawi żądanych dokumentów, oświadczeń lub nie wyrazi zgody na poprawienie innej omyłki polegającej na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia i niepowodującej istotnych zmian w treści oferty.

Zabór wadium przez zamawiającego jest więc możliwy wyłącznie w sytuacji, gdy wskazane przesłanki wystąpią łącznie, tj. wykonawca nie uzupełni dokumentów lub nie wyrazi zgody na poprawienie innej omyłki, co bezpośrednio spowoduje niemożliwość wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu.

Nowelizacja ustawy PZP, w tym treści art. 46 ust. 4a uznanego uprzednio za swoiste narzędzie służące do poprawy sytuacji finansowej zamawiających, co do zasady okazała się korzystna dla ogółu wykonawców. Wprowadziła ona bowiem drugą przesłankę zaboru wadium wskazującą, że zamawiający dokonuje zaboru wadium, wyłącznie gdy działanie wykonawcy w postaci braku odpowiedzi na wezwanie powoduje brak możliwości wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej.

O ile prezentowany w orzecznictwie cel przepisu jako instrumentu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10104

Wydanie: 10104

Spis treści
Zamów abonament