Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka zwróci korzyści z przestępstwa

15 maja 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Każda osoba prawna jest zobowiązana do zwrotu tego, co uzyskała w wyniku przestępstwa popełnionego przez osobę fizyczną. Od lipca prokuratorzy częściej będą kierowali takie wnioski do sądów.

Uważny i przemyślany dobór osób do władz podmiotu gospodarczego, a nawet zwykłych pracowników, pomaga w osiąganiu lepszych wyników finansowych. Jest on także ważny ze względu na obowiązujące w polskich przepisach zasady ponoszenia odpowiedzialności karnej. Zgodnie z nimi podmioty prowadzące działalność gospodarczą, np. spółki prawa handlowego, mogą ponosić odpowiedzialność majątkową za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną, która działała w ich imieniu lub interesie – m.in. swojego pracownika, pełnomocnika, zarządcę, wspólnika czy członka zarządu.

Odpowiedzialność taką przewiduje art. 52 kodeksu karnego. Zgodnie z nim każda osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest zobowiązana do zwrotu korzyści, jaką uzyskała w wyniku popełnienia przestępstwa przez osobę fizyczną.

Firmy, które uzyskają korzyść z przestępstwa popełnionego np. przez członka ich zarządu lub zwykłych pracowników, nie powinny liczyć na to, że organy ścigania skupią się wyłącznie na wykryciu przestępstwa i pociągnięciu jego sprawcy do odpowiedzialności, a zapomną o odpowiedzialności samej firmy. Od 1 lipca 2015 r. prokuratorzy w większym stopniu niż dotychczas będą się bowiem musieli skupiać również na odzyskiwaniu korzyści majątkowych od nieuczciwie zarabiających firm.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (art. 333 § 4 kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10141

Wydanie: 10141

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament