Ważniejszy rodzaj zajęcia niż nazwa stanowiska
O tym, czy pracownik spełnia warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej związanej ze szczególnie trudnymi pracami, decyduje pracodawca. To on określa te czynności i sporządza wykaz wykonujących je osób.
- W czerwcu 2015 r. pracownik ukończy 60 lat. Od ponad 25 lat pracuje na stanowisku „aparatowy urządzeń technologicznych – ściągacz". Pracę na tym stanowisku zakwalifikowano do rodzaju pracy w warunkach szczególnych wymienionego w poz. 10 załącznika nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych. Nie mamy jednak pewności, czy ta kwalifikacja była prawidłowa. Do kogo należy wiążąca decyzja o tym, czy pracownik spełnia warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej? – pyta czytelnik.
Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm., dalej ustawa) określa jedynie rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a nie stanowiska pracy. Te w prawidłowy sposób można wskazać jedynie bezpośrednio w zakładzie. Definicje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze określa art. 3 ustawy, natomiast rodzaje tych prac wymieniają załączniki nr 1 i 2 do ustawy.
Określa szef
O tym, czy praca wykonywana przez konkretnego pracownika, powinna być uznana za pracę w szczególnych warunkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta