Składki tam, gdzie 1/4 obrotów
Pracownicy oddelegowani do innego kraju Unii mogą zostać w rodzimym ubezpieczeniu społecznym po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest to, aby polski pracodawca osiągał w kraju co najmniej 25 proc. obrotów.
Gdy pracownik wykonuje pracę w innym państwie Unii, co do zasady podlega jego ustawodawstwu, a tym samym obowiązującemu w tym kraju systemowi ubezpieczeń społecznych. Od tej reguły występują jednak wyjątki, co ma miejsce m.in. w przypadku delegowania zatrudnionych. Sytuację tę określa art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: rozporządzenie podstawowe). Zgodnie z nim jeśli pracownik najemny zatrudniony w państwie członkowskim przez pracodawcę, który normalnie prowadzi tam swoją działalność, zostaje oddelegowany do innego państwa członkowskiego w celu wykonywania pracy w imieniu tego pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem że:
- przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy,
- osoba ta nie została wysłana, aby zastąpić innego delegowanego.
Problemem jest tu niedookreślony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta