Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marki technologiczne znów najdroższe

15 maja 2015 | Ekonomia
Piąty rok z rzędu najlepszy jest Apple
źródło: Rzeczpospolita
Piąty rok z rzędu najlepszy jest Apple

Listę stu najcenniejszych brandów globu po raz piąty z rzędu otwiera Apple. W pierwszej piątce znalazły się aż cztery marki reprezentujące nowe technologie.

Iwona Trusewicz

W najnowszym zestawieniu magazynu „Forbes" grupującym najdroższe znaki firmowe świata są marki z 15 krajów (ranking nie obejmuje Polski). Najwięcej znaków firmowych mają USA, Niemcy – dziewięć, a Japonia i Francja po siedem. Najdroższe marki reprezentują 20 branż. Najwięcej z nich, bo aż 15 w setce, przypada na technologie.

To znak naszych czasów. Technologiczną branżę reprezentuje zwycięzca. Po raz piąty z rzędu jest nim amerykański Apple. Wartość znaku nadgryzionego jabłka urosła przez rok o 17 proc., do 145,3 mld dol. Kolejne są Microsoft, Google i IBM (5. pozycja). Jedyną firmą nietechnologiczną w pierwszej piątce jest Coca-Cola (na 4. pozycji).

Kto zyskał, kto stracił

Najwięcej na wartości zyskała marka Facebook (+54 proc., do 36,4 mld dol., miejsce 10.). Za nim podąża Amazon.com (32 proc., 28,1 mld dol. i 13. pozycja). Znak wytwórni Disney podrożał o 26 proc., do 34,6 mld dol. Mocno zyskały też Toyota i Sony (po 21 proc.).

Niemal jedna trzecia marek w ciągu roku straciła na wartości. Najwięcej niemiecki Adidas (-14 proc., wartość 6,8 mld dol., miejsce 83.). Francuska marka producenta nabiału Danone potaniała o 13 proc., do 9,6 mld dol. (54. na liście).

Po 11 proc. na wartości straciły znaki firmowe: francuskiego koncernu kosmetycznego L'Oréal (14,8 mld dol., miejsce 34.),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10141

Wydanie: 10141

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament