Zasiłek macierzyński nie tylko za czas urlopu
uprawnienia | Zasiłek macierzyński przysługuje osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu urodzenia lub przysposobienia dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownicę zwolniono w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji zakładu albo z naruszeniem przepisów prawa, co stwierdza prawomocny wyrok sądu.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w czasie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego:
- urodziła dziecko,
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia; jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, z tego uprawnienia można korzystać do ukończenia przez dziecko 10. roku życia,
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia (odpowiednio 10. roku życia – gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny) w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
O zasiłek macierzyński może się też starać ubezpieczony mężczyzna, który przyjął na wychowanie dziecko do siódmego roku życia lub 10. roku życia – gdy wobec niego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez czas ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres urlopu rodzicielskiego, a także ojcowskiego.
Za podstawowy okres
Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka należy się przez okres ustalony kodeksem pracy jako czas urlopu macierzyńskiego.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta