Czy Komorowski naruszy konstytucję
Nie można pytać w referendum, czy obywatele chcą zmiany ustawy zasadniczej – twierdzi część prawników. Sięgnięcie do woli narodu nigdy nie jest niekonstytucyjne – mówią inni.
Działania Bronisława Komorowskiego rodzą podobne wątpliwości prawne, jakie wywołał dziesięć lat temu wniosek PO o referendum „4 x tak".
Składając we wtorek wniosek o zmianę konstytucji i wykreślenie z niej wymogu proporcjonalności wyborów do Sejmu, a dzień później żądaniem przeprowadzenia referendum w sprawie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych przy wyborze posłów, Bronisław Komorowski wywołał krytykę nie tylko ze strony swoich politycznych adwersarzy, ale także części konstytucjonalistów. Główny problem prawny dotyczy możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie będącej częścią wniosku o zmianę konstytucji.
Spór wbrew pozorom nie jest nowy. Na początku 2005 r. PO zebrała 750 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zmiany czterech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta