Afganistan: najdłuższa wojna Ameryki
Misja Sojuszu, której główny ciężar spoczywa na Stanach Zjednoczonych, miała się skończyć pod koniec przyszłego roku. Ale ministrowie spraw zagranicznych paktu przedłużyli ją bezterminowo. Groźba rewanżu talibów jest zbyt duża.
Tak długiej wojny w historii Stanów Zjednoczonych jeszcze nie było. W Wietnamie Amerykanie walczyli dziesięć lat i osiem miesięcy. Tymczasem od lądowania US Army w Afganistanie po zamachach 11 września minęło już 13 lat i dwa miesiące.
Prezydent Barack Obama starał się co prawda spełnić obietnicę złożoną w wyborach 2012 roku i radykalnie ograniczył liczbę amerykańskich żołnierzy. Nowa misja NATO, w której gros kontyngentu zapewnia Waszyngton, wciąż jednak liczy 17 tys. żołnierzy.
Amerykanie mieli nadzieję, że do końca przyszłego roku uda się całkowicie wycofać obce wojska, bo armia afgańska będzie na tyle silna, aby samodzielnie stawić czoła talibom. To okazuje się jednak niemożliwe. Gdy w tureckiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta