Kiedy zażalenie złożono w terminie
Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu I instancji jest zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła zażalenie do sądu II instancji właściwego funkcjonalnie.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 19 lutego 2015 r., III CZP 100/14.
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało przy rozpoznawaniu przez sąd okręgowy zażalenia dłużnika na postanowienie sądu I instancji, którym odrzucone zostało zażalenie na postanowienie tego sądu oddalające skargę dłużnika na czynności komornika. Zażalenie dłużnik wniósł w terminie do sądu okręgowego, który przesłał je do sądu I instancji. Z uwagi na to, że do sądu I instancji zażalenie wpłynęło po terminie, sąd ten wydał postanowienie o odrzuceniu zażalenia na podstawie art. 397 § 2 w zw. z art. 370 i art. 394 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Sąd okręgowy stwierdził, że brak w przepisach k.p.c. pełnej regulacji postępowania dotyczącego zażalenia, w tym wskazania sądu, do którego należy je wnieść, uzasadnia na podstawie art. 397 § 2 k.p.c. stosowanie także do zażalenia przepisu art. 369 § 3 k.p.c. Sąd zauważył jednak, że w doktrynie prezentowane jest stanowisko, iż na podstawie art. 397 § 2 k.p.c. przepisy o apelacji stosuje się jedynie do już toczącego się postępowania zażaleniowego, a zatem nie mają zastosowania do zażalenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta