Wierzyciel rzeczowy może wnieść o upadłość
Wierzyciel hipoteczny niebędący wierzycielem osobistym dłużnika jest uprawniony do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 6 czerwca 2014 r., III CZP 23/14.
Sąd Rejonowy na wniosek wierzyciela ogłosił upadłość dłużnika obejmującą likwidację jego majątku. Wierzyciel ten był tzw. wierzycielem rzeczowym (hipotecznym) dłużnika, tzn. nie przysługiwało mu wobec dłużnika jakiekolwiek roszczenie osobiste, a jedynie miał możliwość zaspokojenia swojej należności z ustanowionej na jego rzecz przez dłużnika na nieruchomościach wchodzących w skład jego majątku hipoteki.
W zażaleniu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości dłużnik zarzucił sądowi I instancji m.in. naruszenie art. 20 ust. 1 i art. 198 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze – z uwagi na brak legitymacji czynnej po stronie wierzyciela hipotecznego do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika ze względu na to, że nie przysługuje mu względem dłużnika żadne roszczenie osobiste. W świetle bowiem art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzyciel hipoteczny ma jedynie prawo do prowadzenia egzekucji z przedmiotu zabezpieczenia. Dłużnik nie ma natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta