Outsourcing ksiąg, ale nie odpowiedzialności
EWIDENCJE | Powierzenie prowadzenia ewidencji biuru rachunkowemu jest dobrym sposobem na przekazanie części obowiązków na zewnątrz firmy. Mylne jest jednak przekonanie, że kierownik jednostki będzie miał ułatwioną pracę.
Realizując się zawodowo, zakładamy, że w dalszej lub bliższej przyszłości zostaniemy szefem. W praktyce oznacza to zarządzanie, jeśli nie całym przedsiębiorstwem, to przynajmniej jak największą jego częścią. Pracując solidnie na swoją pozycję, osiągamy wymarzony pułap i nagle okazuje się, że zamiast prostych, spontanicznych decyzji czy wolności kreowania wizerunku firmy mamy mnóstwo obowiązków. Zderzamy się wówczas z twardą rzeczywistością.
Kierownik i odpowiedzialność
Ustawa o rachunkowości zakłada, że kierownikiem jednostki jest członek organu zarządzającego lub jego członkowie – w przypadku organu wieloosobowego. W spółkach jawnych, cywilnych i partnerskich funkcję kierownika pełnią wspólnicy prowadzący sprawy spółki, w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej – komplementariusze. Natomiast osoba prowadząca działalność jednoosobową sama jest kierownikiem. W przypadku spółek będących w postępowaniu upadłościowym funkcje zarządzające przyjmuje likwidator, syndyk lub inny zarządca.
Zakres odpowiedzialności kierownika jednostki dotyczy realizacji obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości, w tym z tytułu nadzoru,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta