Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ucieczka od sporu

20 maja 2015 | Rzecz o prawie | Mariusz Haładyj, 
Joanna Sauter-Kunach
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Haładyj
źródło: materiały prasowe
Mariusz Haładyj
Joanna Sauter-Kunach
źródło: materiały prasowe
Joanna Sauter-Kunach

Zamiast chwalić się w prasie branżowej zastosowaniem unikatowej technologii, 
wykonawca przez trzy lata odpierał 
 zarzuty o złe wykonanie umowy 
– ubolewają prawnicy.

Mediacja pozwala przedsiębiorcy zakończyć konflikt taniej i szybciej. Nie budzi także negatywnych emocji, które często uniemożliwiają dalszą współpracę. Polscy przedsiębiorcy rzadko jednak korzystają z tej formy rozwiązania sporu, wybierając najczęściej długi, drogi i podsycający konflikt proces sądowy. Dlaczego? Jeszcze w maju do Sejmu zostanie przekazany rządowy projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów zawierający kompleksowe rozwiązania opracowane w odpowiedzi na to pytanie.

Upowszechnienie mediacji czy arbitrażu to olbrzymia szansa dla gospodarki, ponieważ spory sądowe kosztują strony nawet kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Wzrost liczby mediacji pozasądowych odciąży sądy i obniży koszty sporów ponoszone zarówno przez obywateli, jak i przez państwo. Z danych raportu „European Judicial Systems – edition 2014: efficiency and quality of justice", opracowanego przez Europejską Komisję na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ), wynika, że strony procesów sądowych w Polsce opłacają prawie 30 proc. kosztów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Z tego samego opracowania wynika, że na 25 analizowanych krajów Polska znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby spraw sądowych przypadających na jednego mieszkańca. Do sądów w ubiegłym roku wpłynęło ponad 1,5 mln spraw gospodarczych, z których znaczna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10145

Wydanie: 10145

Spis treści
Zamów abonament