Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób księgować podatek od nieruchomości

20 maja 2015 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
źródło: Rzeczpospolita

ZASADY | Kierownik jednostki, mając na uwadze poziom istotności, podejmuje decyzję o sposobie ujęcia w ewidencji księgowej daniny od gruntów, budynków i budowli.

- Spółka z o.o. otrzymała decyzję informującą o wysokości podatku od nieruchomości za 2015 r. Jak ująć podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych? W jaki sposób zaliczyć go do kosztów podatkowych? – pyta czytelniczka.

Zasady ustalania i uiszczania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2014 r, poz. 849 ze zm.). Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z obowiązku tego zwolnione są co prawda użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, ale preferencja nie dotyczy tego rodzaju nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Właściciele i użytkownicy

Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- użytkownikami wieczystymi gruntów,

- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10145

Wydanie: 10145

Spis treści
Zamów abonament