Zmiana korzystającego to nie nowy kontrakt
Po zawarciu cesji leasingu operacyjnego, na mocy której zmienił się leasingobiorca, podatnik ma prawo do kosztów uzyskania przychodu.
Spółka podała, że prowadzi działalność w zakresie usług promocji i marketingu w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych i szpitalach. Firma powstała w grudniu 2008 r. w wyniku restrukturyzacji innej spółki kapitałowej, poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przejęła w ten sposób składniki majątkowe niezbędne do kontynuowania działalności. Transakcja objęła również przejęcie dotychczasowych pracowników oraz cesję wybranych umów (w tym leasingu) funkcjonalnie związanych z działalnością spółki.
Podatniczka zapytała, czy po zawarciu cesji leasingu operacyjnego, na mocy której zmieniła się strona korzystająca, umowa będzie dalej spełniać warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT. Chciała się upewnić, czy ma prawo traktować opłaty ustalone w umowie leasingu jako koszt uzyskania przychodu.
Fiskus odpowiedział, że nie. W jego ocenie na gruncie przepisów podatkowych wstąpienie podmiotu trzeciego w prawa i obowiązki podatkowe dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy istnieje podstawa prawna takiej sukcesji. Podkreślił, że sukcesja praw i obowiązków podatkowych musi wynikać z samodzielnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta