Ryzyko nie może zniechęcać
Ronald Binkofski | Innowacje powstają tam, gdzie jest sprzyjające środowisko, a w Polsce jeszcze nie ma odpowiedniego klimatu. Musimy stworzyć model, który uniezależni nas od pieniędzy UE. To zadanie dla rządu, wyzwanie dla banków i systemu edukacji.
Rz: Microsoft należy do liderów innowacyjności. Jak ocenia pan pod tym względem polskie firmy? Mówi się, że Polska traci atut w postaci taniej siły roboczej i na rynek powinniśmy wychodzić z innowacją. Udaje się?
Wcale nie wydaje mi się, żeby brakowało nam innowacji. To prawda, że niektóre rankingi plasują Polskę w europejskim ogonie, choć uważam, że w kraju znajdziemy bardzo wiele przykładów firm, które robią rewelacyjne rzeczy. W naszej branży powstaje mnóstwo start-upów i mam nadzieję, że niektóre z nich będą za jakiś czas znane nie tylko w Polsce. Sami w ramach programu BizSpark staramy się stymulować młode firmy informatyczne do rozwoju i sięgania po więcej, z dużymi sukcesami zresztą. Ale innowacyjność nie dzieje się ot tak. Powstaje tam, gdzie jest sprzyjające środowisko.
A w Polsce nie ma sprzyjającego klimatu?
Jeszcze nie do końca. Związane jest to z naszą historią, stanem rynku, możliwościami, którymi dysponujemy. Nadrabiamy opóźnienia. Nie dzieje się to tak szybko, jak byśmy tego chcieli. Istotne jest to, by ci, którzy rządzą naszym krajem, przygotowywali to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta