Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot kwoty podatku od towarów i usług jest przychodem

20 maja 2015 | Ekspert księgowego | Łukasz Markowski
Łukasz  Markowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Markowski

UMOWY | Uregulowanie VAT od aportu odbywa się kosztem spółki, która go wnosi. Fiskus nie godzi się już na rozliczenia firm neutralizujące to obciążenie. Każe płacić CIT od równowartości daniny oddanej przez otrzymującego składnik majątku.

Podatnicy przeprowadzający rozmaite działania restrukturyzacyjne wnoszą swoje aktywa do spółek osobowych bądź kapitałowych tytułem wkładu w zamian za odpowiednio: ogół praw i obowiązków oraz udziały/akcje w kapitale zakładowym. Powodów, dla których podejmowane są tego typu decyzje biznesowe, jest wiele – od optymalizacji podatkowej przez planowanie sukcesji majątku do dywersyfikacji składników majątku (np. prowadzenie kilku inwestycji deweloperskich w kilku celowych podmiotach).

Aport składnika majątku do spółki celowej (np. aport gruntu do spółki komandytowej) najczęściej powoduje obowiązek podatkowy w VAT. Transakcja ta, mimo że podlega pod zakres ustawy o VAT jako odpłatne nabycie, nie oznacza obowiązku zapłaty na rzecz wnoszącego aport ekwiwalentnej sumy pieniężnej.

Podatnicy, którzy wnoszą aport w zamian za ogół praw i obowiązków/udziały/akcje w spółce celowej, są obowiązani zapłacić VAT od zbycia konkretnego składnika majątku. Nie otrzymują jednak w zamian zapłaty od podmiotu, którego zostają wspólnikami (udziałowcami). W konsekwencji uregulowanie VAT odbywa się kosztem aportującego. Sposobem na indywidualne (wbrew przyjętemu stosowaniu przepisów ustawy) zrealizowanie zasady neutralności VAT była do niedawna wypłata równowartości VAT przez otrzymującego aport (składnik majątku) na rzecz podmiotu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10145

Wydanie: 10145

Spis treści
Zamów abonament