Kredyt obrotowy w księgach. Na co należy uważać przy ewidencjonowaniu?
finansowanie | Firma, która korzysta z linii kredytowej w rachunku bieżącym, każdy wpływ na konto rozlicza jako częściową spłatę zadłużenia wobec banku.
Kredyt obrotowy jest najczęściej przyznawany na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Z reguły jest to kredyt krótkoterminowy. Może być udzielony w formie kredytu w rachunku kredytowym lub w formie kredytu w rachunku bieżącym (linia kredytowa, kredyt odnawialny). Oba rodzaje kredytu wymagają pisemnej umowy zawierającej takie postanowienia, jak: kwota udzielonego kredytu lub maksymalnego zadłużenia w linii kredytowej, oprocentowanie w skali rocznej, termin końcowej spłaty, ewentualny harmonogram spłat kapitału i odsetek. W przypadku kredytu w rachunku bieżącym nie występuje harmonogram spłat. Każdy wpływ na rachunek bankowy jest uznawany za spłatę kredytu bieżącego. Sama kwota zadłużenia wynika z kolei z zapotrzebowania kredytobiorcy w danym momencie na finansowanie podstawowej działalności.
W pasywach
Kredyt obrotowy prezentuje się w pasywach w pozycji zobowiązań krótkoterminowych lub długoterminowych w zależności od okresu, na jaki został udzielony. Po niezbędnych ustaleniach kredyt obrotowy powinien być prezentowany w sprawozdaniu finansowym jako:
- zobowiązanie długoterminowe wobec jednostek powiązanych: wiersz B.II.1 lub
- zobowiązanie długoterminowe wobec pozostałych jednostek: wiersz B.II.2 lit. a) „Kredyty i pożyczki", lub
- zobowiązanie krótkoterminowe wobec jednostek powiązanych: wiersz B.III.1 lit. b) „Inne", lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta