Zmiana decyzji w trybie samokontroli
W razie wniesienia odwołania organ, który wydał zaskarżoną decyzję, może ją zmienić. Ale jest to dopuszczalne, gdy wszystkie strony wyraziły na to zgodę, a odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie.
W art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że w sytuacji, gdy wszystkie strony danego postępowania wniosły odwołanie, a organ, który wydał decyzję, uzna, że zasługuje ono w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Regulacja ta ma zastosowanie także w przypadku, gdy odwołanie wniosła co prawda tylko jedna ze stron, ale pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania.
Jakie wyłączenia
Powyższe uprawnienie jest określane jako samokontrola organu I instancji. Nie przysługuje ono organowi odwoławczemu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 18 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Bd 449/07). Również zwrot akt sprawy organowi I instancji w następstwie uchylenia decyzji – czy to przez organ odwoławczy czy przez sąd administracyjny – nie powoduje reaktywowania uprawnienia organu I instancji na podstawie art. 132 k.p.a. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2011 r., sygn. I OSK 1064/11). Od nowej decyzji wydanej na podstawie tego przepisu strony mogą wnieść odwołanie.
Organ I instancji, który wydał decyzję, może skorzystać z omawianego uprawnienia w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie. Jeżeli tego nie zrobi, powinien przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta