Tenisówki na budowie zabronione
Pracodawcy często zbyt lekko podchodzą do obowiązków zapewnienia pracownikom podstawowych środków ochrony. Załodze brakuje odpowiednich ubiorów, rusztowania posadowione są byle jak, a na dachach pracują sami akrobaci.
Taki smutny wniosek nasuwa się często po obserwacji budów, szczególnie tych mniejszych, na których pracuje po kilku robotników. Tymczasem bez względu na wielkość zakładu pracy, zasady BHP na budowie są takie same dla wszystkich.
Niezbędne minimum
Na terenie budowy może przebywać pracownik ubrany w odzież roboczą (m.in. w spodnie z długimi nogawkami), która musi być dostosowana do pory roku, w rękawice robocze oraz w pełne buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową i podnoskiem chroniącym palce. Trzeba go również wyposażyć w:
- kask ochronny z aktualną datą ważności, określoną przez producenta,
- kamizelkę ochronną,
- okulary ochronne.
To niezbędne minimum dla każdego podwładnego pracującego na budowie.
W te środki ochrony indywidualnej szef powinien wyposażyć każdego etatowego pracownika. Nie musi sponsorować ich osobom współpracującym na podstawie umowy cywilnoprawnej, ale nie może też zgodzić się, aby współpracownicy (np. zleceniobiorcy czy samozatrudnieni) paradowali po placu bez tego typu zabezpieczeń >patrz ramka.
Instruktaż dla każdego
Zanim pracownik przystąpi do zadań na budowie, należy go zapoznać z regulaminem budowy, z zagrożeniami występującymi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta