Nocleg w hotelu nie zawsze jest przychodem pracownika
Zapewnienie zakwaterowania osobie wysłanej przez firmę poza miejsce pracy służy wyłącznie realizacji obowiązków tej osoby wobec pracodawcy i nie osiąga ona z tego tytułu korzyści. Taki pogląd coraz częściej podzielają sądy administracyjne.
Podróże pracowników związane z realizacją obowiązków służbowych w granicach miejsca pracy, nawet gdy miejsce to określone jest szeroko, jak np. teren kilku województw, nie stanowią podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy. Organy podatkowe, w przypadku pokrycia kosztów noclegu pracownika w takiej podróży, twierdzą co do zasady, że po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy, który nie podlega zwolnieniu właściwemu dla należności z tytułu podróży służbowych (tak stwierdziła przykładowo Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2012 r., IPPB2/ 415-152/12-3/MG).
Ewentualnie w przypadku pokrywania przez pracodawcę tego rodzaju kosztów organy wskazują na możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT dotyczącego wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
Zwolnienie to ma jednak zastosowanie tylko do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a dodatkowo tylko wówczas, gdy podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta