Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca w holdingu nie zawsze oczywisty

28 maja 2015 | Praca i ZUS | Sławomir Paruch Łukasz Kuczkowski
Sławomir 
Paruch
źródło: materiały prasowe
Sławomir 
Paruch
Łukasz 
Kuczkowski
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Kuczkowski

Spółka dominująca może odpowiadać za zobowiązania swoich spółek córek wobec ich pracowników. Niewykluczone bowiem, że sąd uzna ją za faktycznego pracodawcę.

Między przedsiębiorcami często zachodzą bardzo bliskie powiązania – czy to kapitałowe, czy osobowe. Mogą one być na tyle silne, że w ich efekcie powstają grupy gospodarcze składające się z wielu prawnie wyodrębnionych podmiotów.

Istniejące zależności prawne i ekonomiczne rzutują m.in. na stosunki pracownicze. Często zasadne jest pytanie, kto w takiej grupie jest faktycznym, a nie tylko formalnym pracodawcą.

Wiele związków

Aby prowadzić działalność gospodarczą na różnych terytoriach lub w różnych sektorach, przedsiębiorcy tworzą grupy powiązanych ze sobą spółek. Wydzielenie określonej działalności do spółki (przede wszystkim z ograniczoną odpowiedzialnością) ma też ograniczyć ryzyko prowadzenia biznesu. Co do zasady wspólnicy takiej spółki nie odpowiadają za jej zobowiązania, a ich ryzyko ogranicza się do wysokości kapitału zainwestowanego w spółkę.

W takich grupach część spółek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10152

Wydanie: 10152

Spis treści
Zamów abonament