Niesubordynacji związkowca nie trzeba tolerować
Prawnicy kancelarii CMS opisują zagadnienia zbiorowego prawa pracy i wyjaśniają czytelnikom, jak je stosować w praktyce.
Przepisy zbiorowego prawa pracy ustanawiąją dla tzw. działaczy związkowych szczególną ochronę przed zwolnieniem lub pogorszeniem ich warunków pracy przez pracodawcę w okresie wykonywania przez nich funkcji związkowych, a także przez pewien czas bezpośrednio po złożeniu przez nich tych funkcji. Celem tej ochrony jest zagwarantowanie im niezależności wobec pracodawcy, gdy reprezentując innych pracowników lub podejmując działania w obronie ich praw, w naturalny sposób stawiają się z nim w konflikcie. Wątpliwości dotyczą tego, jaki zakres ma ta ochrona i co może zrobić pracodawca, gdy działacz związkowy ignoruje dyscyplinę pracy.
Ochrony działaczy związkowych nie należy utożsamiać z immunitetem, który chroni również przed konsekwencjami działań podejmowanych w sprawach niezwiązanych z wykonywaniem tej funkcji. Działacze pozostają przecież normalnymi pracownikami. Jeśli nie korzystają ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, to przychodząc do pracy podlegają takiej samej dyscyplinie pracy, jak pozostali zatrudnieni.
Funkcja nie zwalnia z powinności
Do podstawowych obowiązków, ale i kompetencji pracodawcy należy organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, co wpływa na osiąganie przez załogę wysokiej wydajności i należytej jakości pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta