O terminie wyjazdu na wakacje może zdecydować szef
Pracodawca ma prawo wysłać etatowca na zaległy urlop wypoczynkowy, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Nie dotyczy to jednak dni wypoczynku udzielanych na żądanie.
Czy w drodze porozumienia z pracodawcą można się zrzec wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?
Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Dotyczy to wszelkich składników wynagrodzenia, w tym również tego za pracę w godzinach nadliczbowych. Zakaz, który obejmuje też zrzeczenie częściowe, dotyczy wszelkich oświadczeń woli pracownika, w tym ugody sądowej. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 3 lutego 2006 r. (II PK 161/05).
Jednocześnie informujemy, że te wyjaśnienia są jedynie informacją dotyczącą przepisów prawa pracy wydaną na podstawie danych zawartych w pytaniu. Do wiążącej interpretacji zawartych przez strony porozumień oraz rozstrzygania ewentualnych sporów o roszczenia ze stosunku pracy uprawnione są wyłącznie sądy pracy (art. 262 § 1 k.p.).
Na skargę do sądu lub inspekcji
Jakie prawa przysługują pracownikowi, gdy pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia za pracę? W jaki sposób pomoże mu wtedy Państwowa Inspekcja Pracy?
Gdy pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia za wykonaną pracę na podstawie umowy o pracę, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia w powództwie przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta