Urlop, gdy nie ma badań, to ryzyko
Nie ma obowiązku kontroli stanu zdrowia pracownika, który przed wypoczynkiem chorował dłużej niż 30 dni. Ale brak badań może się okazać przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego.
Robert Jasiński
Wydawać by się mogło, że obowiązek posiadania przez pracodawcę aktualnych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych osób zatrudnionych na etacie do wykonywania przez nich pracy na danym stanowisku to sprawa oczywista. Każda kontrola Państwowej Inspekcji Pracy sprawdza, czy zawierają je teczki osobowe poszczególnych pracowników.
To na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania podwładnym profilaktycznej opieki zdrowotnej i to on ją finansuje. Dlatego w sytuacji, gdy podwładny takiego zaświadczenia nie ma, zawsze jest to wina pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 229 § 4 kodeksu pracy to on jest odpowiedzialny za weryfikację i dopuszczenie pracowników do pracy. Jeżeli zatrudniony nie ma aktualnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy, to pracodawca nie może go do niej dopuścić.
Ustawodawca wymienia przy tym trzy rodzaje obowiązkowych profilaktycznych badań lekarskich: wstępne, kontrolne i okresowe.
Na początku...
Badania wstępne musi przejść każda osoba, która ma być zatrudniona na danym stanowisku. Od ich wyniku zależy, czy kandydat może podjąć oferowaną pracę. W przypadku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania danego rodzaju zajęć pracodawca nie może go zatrudnić.
... w trakcie...
Drugi rodzaj to badania okresowe, którym cyklicznie podlegają wszyscy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta