Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez nadużywania odrębności

28 maja 2015 | Praca i ZUS | Sławomir Paruch Łukasz Kuczkowski

Pracownik spółki zależnej może się domagać przed sądem ustalenia stosunku pracy ze spółką dominującą. Istotne będzie wtedy, kto mu wydaje polecenia, rozlicza 
z pracy i wypłaca wynagrodzenie.

Można wyróżnić trzy przykładowe zależności ekonomiczno-organizacyjne między spółką dominującą i zależną, które wskazują na nadużywanie relacji między nimi.

Wariant 1

Spółka dominująca (A) w grupie kapitałowej tworzy do prowadzenia działalności gospodarczej spółkę B, która nie ma jednak żadnych zdolności do podejmowania decyzji. Spółka B jest całkowicie zależna, kontrolowana przez dominującą, a w skrajnych przypadkach wręcz prawnie zarządzana przez nią na podstawie umowy o usługi zarządcze. Spółka zależna B nie ma żadnego istotnego majątku własnego i realizuje zadania wyłącznie dla spółki A. Jednocześnie spółka A jest jej jedynym kontrahentem.

Wariant 2

Spółki A i B to odrębnie funkcjonujące podmioty, które mają własne majątki i innych kontrahentów, choć powiązania kapitałowe są silne (ta sama grupa kapitałowa). Spółki prowadzą różną działalność gospodarczą. Jednak spółki A i B łączy tożsamość zarządu, identyczna obsada personalna stanowisk kierowniczych, ścisłe powiązanie działem HR oraz wzajemne wymienianie się usługami i pracownikami.

Wariant 3

Spółka A tworzy odrębny podmiot (spółkę B), aby przeprowadzić jedno przedsięwzięcie o podwyższonym ryzyku. Czyni to z oczywistym zamiarem zminimalizowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10152

Wydanie: 10152

Spis treści
Zamów abonament