Noclegi handlowca w podróży bez ZUS
Od wartości noclegów zapewnianych pracownikom mobilnym nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne. I to bez względu na to, czy pracodawca wprowadził ich częściową odpłatność czy nie.
Nie każde świadczenie podlega oskładkowaniu. Wyłączenie z podstawy wymiaru składek społecznych może wynikać z przepisu lub wyroku sądowego. Przy noclegach pracowników mobilnych stosuje się to drugie.
Noclegi handlowców od lat wywoływały kontrowersje zarówno na gruncie podatkowym, jak i w zakresie ZUS. Wszystko brało się z tego, że traktowano je jako świadczenie na rzecz pracownika. Tymczasem bardzo szerokie definicje przychodów zawarte w art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.) powodowały, że noclegi uznawano za przychody podatkowe.
Skąd spór
Jeżeli wyjazd udało się zaliczyć do podróży służbowych, sprawa była prosta – należności z tego tytułu korzystały ze zwolnienia od podatku i składek. Gorzej było, gdy pracownik stale poruszał się po określonym terenie. Brak wyjątkowego charakteru wyjazdu (w rozumieniu odstępstwa od zasady świadczenia pracy w konkretnym miejscu) powodował, że nie stanowił on podróży służbowej, ale następował w zakresie zwykłych obowiązków pracowniczych. Tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta