Kiedy producent energii nie zapłaci akcyzy
Prąd wytworzony z odnawialnych źródeł jest zwolniony z podatku akcyzowego. Preferencja dotyczy jednak tylko sprzedaży na rzecz odbiorców końcowych, i to dopiero przy spełnieniu kilku warunków.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii (dalej: OZE) jest zwolniona z podatku akcyzowego. Nie oznacza to jednak, że producent energii, który wyprodukował energię z OZE i sprzedał ją spółce zajmującej się obrotem energią elektryczną, może z niego skorzystać.
Transakcja pomiędzy producentem energii a nabywcą (spółką zajmującą się obrotem energią elektryczną) nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. To dopiero nabywca energii z OZE, sprzedając energię do odbiorców końcowych, może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 1.
Umorzenie świadectwa pochodzenia
Aby nabywca energii z OZE mógł skorzystać ze zwolnienia, producent energii musi poczynić pewne kroki w celu uzyskania w Urzędzie Regulacji Energetyki (dalej: URE) świadectwa pochodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta