Zamiana postępowania na kontrolę nie opóźni zwrotu VAT
Postanowienie przedłużające czas na zwrot VAT musi być związane z konkretnymi czynnościami, np. kontrolą. Jest ono wiążące tylko do czasu jej zakończenia. Wszczynając inną procedurę, organ powinien wydać nowy dokument.
W deklaracji VAT-7 za kwiecień 2013 r. spółka wykazała różnicę VAT do zwrotu w terminie 25 dni. Natomiast 21 maja naczelnik urzędu skarbowego wszczął kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług, obejmującą okres od 1 do 30 kwietnia 2013 r.
Ponieważ termin zwrotu nadwyżki VAT za kwiecień 2013 r. przypadał 3 czerwca 2013 r., a do 29 maja 2013 r. organ nie uzyskał odpowiedzi o wyniku kontroli u kontrahenta podatnika, postanowieniem z 29 maja 2013 r. ten sam organ przedłużył termin zwrotu VAT za kwiecień 2013 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika w toku kontroli skarbowej.
12 czerwca, tj. po zakończeniu kontroli u kontrahenta, urząd skarbowy wszczął postępowanie kontrolne i nie wydając już kolejnego postanowienia o przedłużeniu terminu, prowadził w dalszym ciągu weryfikację zasadności zwrotu VAT, zmieniając jednak tryb weryfikacji: z kontroli podatkowej na postępowanie kontrolne.
Pismem z 12 czerwca 2013 r. spółka wezwała organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa polegającego na wydaniu ww. postanowienia z 29 maja 2013 r., to jest do uchylenia postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku.
Po odmowie urzędu spółka zaskarżyła postanowienie do WSA.
Stanowisko WSA
WSA stwierdził, że okoliczności powołane w zaskarżonym postanowieniu uzasadniały przedłużenie terminu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta