Nowe mieszkania wcale nie zdrożeją z powodu zmiany przepisów
Za budowę osiedli na tzw. tanich gruntach, na polach bez infrastruktury, płacą sami mieszkańcy oraz cała wspólnota samorządowa. Nie o taką „taniość" chodzi. – podkreśla Maria Wasiak, minister infrastruktury.
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nad którym pracuje rząd, to pierwszy etap reformy planowania przestrzennego zapowiedzianej w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
Co znamienne, w konsultacjach publicznych projekt zebrał pozytywne oceny różnych środowisk, w tym takich, które często prezentują odmienne stanowiska. Ład przestrzenny, dbałość o przestrzeń, w której żyjemy, staje się wartością, która łączy. Projekt nowelizacji popierają samorządowcy, ruchy miejskie, organizacje przedsiębiorców (Business Centre Club i Konfederacja Lewiatan), a także organizacje zrzeszające architektów, urbanistów i adwokatów.
Idea zyskała taki oddźwięk, gdyż nawet wychodząc z różnych przesłanek, łatwo dojść do wspólnego wniosku o potrzebie pilnego przeciwdziałania procesom chaotycznego rozpraszania się zabudowy i ich szkodliwego wpływu na krajobraz czy kurczenia się przestrzeni publicznych. To coraz bardziej nasilające się zjawisko powoduje bardzo negatywne skutki finansowe, a przede wszystkim wyraźnie pogarsza jakość życia lokalnych społeczności. W ten, nie zawsze wystarczająco dostrzegany dla opinii publicznej, sposób następuje wzruszanie podstaw stabilnego, efektywnego rozwoju Polski, które może skutkować przez następne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta