W jaki sposób rozliczać VAT w transakcjach łańcuchowych
W transakcjach łańcuchowych przeprowadzanych na podstawie reguł DAP sprzedaż na rzecz polskiego nabywcy finalnego jest opodatkowaną w kraju dostawą lokalną, niezależnie od tego, który kontrahent odpowiada za transport.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 16 kwietnia 2015 r. (IBPP4/4512-47/15/EK).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła polska spółka nabywająca towary z krajów Unii Europejskiej za pośrednictwem podmiotu z siedzibą w Polsce. Towar wysyłany był bezpośrednio z Wielkiej Brytanii lub Francji do magazynów spółki, natomiast fakturę zakupową spółka otrzymywała od polskiego pośrednika.
Taki schemat sprzedaży odpowiadał definicji transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 7 ust. 8 oraz art. 22 ust. 2 ustawy o VAT. W opisanym stanie faktycznym kilka podmiotów realizowało bowiem dostawy towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydawał ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy.
Dostawy towarów między uczestnikami transakcji łańcuchowej odbywały się zgodnie z warunkami Incoterms 2010 na warunkach DAP (Delivered at Place) – sprzedający odpowiadał za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta