Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić wartość początkową nieruchomości

20 lipca 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
źródło: materiały prasowe
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Właściciele budynków rozliczają związane z nimi wydatki poprzez odpisy amortyzacyjne. W tym celu trzeba najpierw określić podstawę ich naliczania. W niektórych przypadkach robi to sam podatnik, w innych potrzebna jest wycena biegłego.

Uwzględnia się udział we współwłasności

Wraz z bratem i dwiema siostrami nabyłem w drodze spadku (dziedziczenie ustawowe) kamienicę. Kamienica jest wynajmowana, a PIT płacę na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej. Zamierzam wprowadzić kamienicę do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem ustalić wartość początkową tej kamienicy?

W razie nabycia środka trwałego w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za jego wartość początkową uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości (zob. art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Stosownie do art. 22g ust. 16 ustawy o PIT wartość rynkową rzeczy określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Przykład

Załóżmy, że wartość rynkowa kamienicy z dnia nabycia to 2 000 000 zł. Oznacza to, że wartość początkowa kamienicy wynosi 2 000 000 zł.

Czytelnik nie jest jednak właścicielem tego obiektu, ale jego współwłaścicielem. W takim przypadku należy ustalić wartość początkową z uwzględnieniem art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, co oznacza, że jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10196

Wydanie: 10196

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament